ilan-Porat-logo
04-6344150

אישור זכויות ובדיקת עיקולים בנכס: המדריך הקצר

בדיקת עיקולים, אישור זכויות בנכס ואישור מצב זכויות בנכס הם צעדים חשובים ונחוצים לפני רכישת נכס. רוצים לוודא את מעמד הזכויות שלכם ולמנוע סיכונים? אתם נמצאים במקום הנכון.

רכישת נכס יכולה להיות ההשקעה הכלכלית הגדולה ביותר בחיים שלכם, במיוחד אם אתם לא מתמחים בתחום הנדל"ן. לכן, חשוב מאוד לקחת ייעוץ ממומחה שיכול לבצע בדיקת עיקולים ולאשר את זכויות בנכס, כולל היתרי בניה ועוד. משרדנו, שמתמחה בנושאים אלו, יספק לכם את כל הכלים הנדרשים להבטיח את ההשקעה שלכם.

נעזור לכם למעבר על כל השלבים הנדרשים, מאישור מצב זכויות בנכס ועד ההתמודדות עם עסקאות קבלן או רכישת נכסים של יד שניה. צרו קשר עימנו עכשיו לקביעת פגישת היכרות בלא התחייבות, דרך הטלפון 04-6344150 או באמצעות הטופס שבצד שמאל של האתר.

הכוונות לרכישת נכס מבונה - מה חשוב לדעת ולבדוק

כאשר אתם רוכשים נכס מבונה, חשוב לבדוק את מצב הזכויות בקרקע. יש לבחן את הטאבו, לוודא את הזכויות של הקבלן בקרקע, האם הוא בעל הקרקע, האם יש שעבודים או עיקולים על הקרקע, האם יש הערות אזהרה, הפקעות, צווי הריסה ועוד. בנוסף, אם הקרקע שייכת למנהל מקרקעי ישראל, יש לבדוק את הסכמי הפיתוח והחכירה, ולוודא שדמי היוון שולמו.

במהלך בדיקת הנכס, ניתן לגלות אם יש שעבודים, משכנתאות, משכונות, הערות אזהרה, הכרזות מיוחדות כמו אתרי עתיקות, עיקולים או צווים שיפוטיים על הנכס.

כמו כן, יש לבדוק את המצב התכנוני של הנכס ולוודא שלקבלן יש היתר בניה חוקי שהונפק על ידי הרשות המקומית. יש לבדוק את תקפות התב"ע, זכויות הבניה הנוספות, ייעוד המקרקעין הסמוכים ועוד.

מעבר לכך, יש לוודא שהכספים שאתם משלמים על הנכס מובטחים על פי חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות) התשל"ה – 1974. לפי החוק, אסור לקבלן לקבל יותר מ-15% מהתמורה לנכס לפני שהוא ביטח את כספי הרוכש באחת הדרכים שקבע החוק: רישום הערת אזהרה, מתן ערבות בנקאית ועוד.

בדיקת הקבלן גם חשובה – בקשו מהקבלן להראות לכם את רישיון הקבלן לשנה נכונה. וודאו שהבניה שביצע הקבלן מתאימה לסיווג המקצועי והכספי שלו. מומלץ לבקר בנכסים שבנה ומסר כבר הקבלן ולדבר עם הרוכשים לגבי רמת המרוצה מהקבלן, האם הוא מסר את הנכס בזמן, האם הוא התמיד בהתחייבויותיו וביצע תיקונים שנדרשו.

באופן כללי, הרוכש של נכס מקבלן צריך לדעת שהוא יכול להביא מהנדס בניין מטעמו לבדיקת הנכס בעת קבלת המפתחות. בנוסף, יש לבחן את אפשרויות מכירת הנכס בעתיד ולברר האם יש מגבלות שהקבלן הטיל לגבי מכירת הנכס בעתיד.

יתרונות החברה

vectorpaint
Icon-letter
peoples-icon

מעל 45 שנות ניסיון​

עורכי דין מובילים ומוסמכים​​

תהליך קצר ומותאם אישית​​

משרדנו, מהוותיקים בישראל, ייצג אלפי לקוחות מרוצים מהמגזר הפרטי והמסחרי בצורה מקצועית וקשובה.​

עורכי הדין במשרדנו הינם בוגרי אונברסיטאות מובילות והסמכות ייחודיות לתחומים רבים​.

נסיוננו הרב מאפשר לנו לפתור כל בעיה משפטית. אם פניתם אלינו, תהיו בטוחים שאתם בידיים בטוחות.​​

חסינות השקעתכם: מה לבדוק ולוודא כשקונים נכס מקבלן או קרקע

כשאתם עומדים לרכוש נכס, ישנם כמה צעדים חיוניים שכדאי לעקוב אחריהם. הראשון ביניהם הוא אישור זכויות בנכס. יש לעיין במערכת הטאבו, לבדוק את העברת זכויות בנכס וכן רישום זכויות בנכס.

אם הקרקע בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, חשוב לקבל אישור זכויות בנכס מינהל מקרקעי ישראל וגם לעיין בסכמי חכירה ופיתוח. ודאו שדמי היוון שולמו כמו שצריך.

השלב הבא הוא בדיקת עיקולים ושעבודים על הנכס. יש לבחון את המצב ברשויות המקומיות וברשות מקרקעי ישראל. במקרים מסוימים, ייתכן ותצטרכו גם טופס ויתור זכויות בנכס.

לא פחות חשוב הוא אישור מצב זכויות בנכס באמצעות התייעצות עם מהנדס בניין. ודאו גם שלקבלן יש היתר בניה חוקי. העיון במצב זכויות בנכס ובאישורים השונים יכול להציל אתכם מבעיות עתידיות.

נוסף על כך, חשוב לבחון את הסטטוס הכלכלי של הקבלן. האם הוא יציב כלכלית? האם לו יש רישיון תקף? וודאו גם שהכספים שאתם משקיעים מאובטחים כחוק.

לסיכום, לפני העברת זכויות בנכס עם חריגות בניה או רכישה רגילה, חשוב לבצע בדיקה מעמיקה ומקיפה שתכלול כל אלו הנקודות ועוד. לצורך כך, מומלץ לשכור משפטי עם ניסיון בתחום הנדל"ן.

מהו אישור זכויות בנכס ומדוע הוא חשוב?

אישור זכויות בנכס היה כלי משפטי חיוני המאשר את הזכויות של בעל הנכס, או המחזיק, על דירה או קרקע. המסמך נוצר כשאין רישום כלשהו ברשם המקרקעין. רשות מקרקעי ישראל או חברות משכנתא מפיקות את האישור, בהתאם לאיפה הנכס רשום בפועל.

איך מבדילים בין נסח טאבו לאישור זכויות?

נסח טאבו הוא דוקומנט הניתן לכולם להפיק בתמורה לתשלום, אך אישור זכויות בנכס יכול להתקבל רק על ידי אלו הקשורים לנכס באופן ישיר. האישור מתייחס לסוג הזכות, תיאור הנכס, מיקומו, וגם אם קיימים עיקולים או שעבודים כלשהו על הנכס.

מתי ולמה להציג אישור זכויות?

למעין בעסקת מכירת דירה או בנטילת הלוואה משכנתא, ייתכן ותדרשו להצגת אישור מצב זכויות בנכס. במקרים שבהם הנכס אינו רשום בטאבו, יתכן ותצטרכו לבצע העברת זכויות בנכס עם חריגות בניה ואז להפיק אישור זכויות בנכס מינהל מקרקעי ישראל או חברה משכנת.

האם עורך דין יכול לעזור?

עסקת רכישת נכס נדרשת לכך שתינהל בזהירות רבה, וכאן עורך דין מקרקעין מיומן יכול להיות לכם מאוד שימושי. עורך דין יכול לעזור בבדיקת שעבודים, באישור רישום זכויות בנכס, ובטופס ויתור זכויות בנכס אם נדרש. באמצעות עורך דין, תוכלו לנהל את העסקה בצורה הכי מקצועית ומנימית עבורכם.

זכויות בנכס בישראל הן נושא מסובך ורחב, וכל פרט חשוב. אישור זכויות מרמ"י או מחברה משכנת הוא רק חלק אחד מהתמונה הגדולה. לכן, הכוונה והייעוץ של עורך דין מיומן בתחום הנדל"ן הם חיוניים.

כיצד לבצע אישור מצב זכויות בנכס דרך מינהל מקרקעי ישראל?

אחת מהבקשות הנפוצות שמגיעות למינהל מקרקעי ישראל הוא אישור מצב זכויות בנכס. זהו שלב קריטי, כי בעצם זה מאשר את זכויות הבעלות שלך על נכס מקרקעין, אם זה בעקבות רכישה או ירושה.

מינהל מקרקעי ישראל הוא האורגון הממשלתי האחראי לניהול ולאישור זכויות בנכס מקרקעי בכל רחבי ישראל, וכך גם בנוגע לבניינים למגורים, למקומות עסקים ולקרקעות שונות. לכן, כל שאלה או חשש בנוגע למצב זכויות בנכס יש לפנות אליהם.

בין אם אתה רוצה לבצע העברת זכויות בנכס, או אף העברת זכויות בנכס עם חריגות בניה, הכתובת הנכונה היא מינהל מקרקעי ישראל. זה גם המקום לבצע בדיקת שעבודים ובדיקת עיקולים בנכס.

בסיום התהליך, יתבצע רישום זכויות בנכס ותקבל טופס ויתור זכויות בנכס או אישור זכויות בנכס מינהל מקרקעי ישראל או אישור זכויות בנכס רשות מקרקעי ישראל, תלוי בסוג הנכס ובצורך. בזכות זה, רק מי ששמו מופיע באישור יהפוך לבעל הזכויות הלגיטימי בנכס.

כיצד לקבל אישור זכויות בנכס מאת מינהל מקרקעי ישראל: תהליך והכוונות

כדי לקבל אישור מצב זכויות בנכס ממינהל מקרקעי ישראל, יש חסימות מסוימות. לדוגמה, אי לכך שהנכס רשום בטאבו או עדיין בסטטוס של רישום זכויות בנכס בתהליך, לא ניתן לקבל אישור זכויות בנכס מינהל מקרקעי ישראל. במקרים כאלו, עליך להפנות לרישום המקרקעין.

אם אתה מחפש לקבל אישור זכויות בנכס רשות מקרקעי ישראל, ניתן לשלוח בקשה כתובה למינהל. הבקשה יש לבסס על תיק הזכויות שהמינהל מנהל, ויש להאזין טופס ויתור זכויות בנכס חתום מטעם המינהל. אם הנכס בניהול חברה קבלנית או כל גורם משכן אחר, ניתן לקבל הודעה על רישום הזכויות בנכס מהמינהל.

כאשר עוסקים בהעברת זכויות בנכס עם חריגות בניה, או בבדיקת עיקולים ובדיקת שעבודים, חשוב לדעת שאישור זכויות בנכס ממינהל מקרקעי ישראל הוא ראיה משפטית מחייבת.

ניתן להגיש בקשה דיגיטלית דרך האתר של מינהל מקרקעי ישראל, בתשלום של 73 ש"ח. התשלום ניתן לבצע באמצעות כרטיס אשראי דרך אתר התשלומים הממשלתי. אם הנכס נמצא תחת ניהול גורם משכן אחר, אין צורך בתשלום נוסף.

לעיתים יש מקרים שבהם הנכס במצב שאינו מאפשר הגשה דיגיטלית. במקרים אלו, עליך לפנות למשרד האחראי על האזור בו הנכס שוכן.

לסיכום, לאחר הזדהות של הנכס וקביעת מצב הזכויות בנכס, יש לבחור את בעל הזכויות והכתובת שאליה האישור יישלח.

לבקשת חריגות בבניה יש להגיש בקשה רשמית לצוות התכנון והבניה ברשות המקומית. חשוב לצרף כל התיעוד הנדרש ולעבור דיאלוג עם המומחים הרלוונטים.
תיעוד כגון חוזים קנייה, תעודות רישום, תכניות אדריכליות, ואישורים מהרשות המקומית הם רק חלק מהמסמכים שעשויים להיות נדרשים.
ייתכן ותהליך האישור לא יצליח אם לא נספקו כל המסמכים הנדרשים או אם ישנן בעיות משפטיות עם הנכס. במקרה כזה, מומלץ לשקול בפניה ליועץ משפטי ולשקול בפתיחת תיק רשמי לבדיקת הסיבות ואולי אף לערעור על ההחלטה.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע נוסף

מני גור
מני גור
Read More
משרד מספר 1. מאוד נהנה לעבוד עם אילן והצוות. עזרו לי לצאת מעסקת מכר מקרקעין מורכבות מאוד. תודה על השירות ההגון.
יואב רוקח
יואב רוקח
Read More
תודה רבה על עזרתך בעריכת חוזה מכר דירה. אילן איש מקצוע מצוין.
שמעון אשר
שמעון אשר
Read More
פניתי לקבלת שירות במכירת דירה, המשרד ערך עבורי את החוזה ואני מרוצה מאוד!
יפויי כח מתמשך מדריך [מעודכן 2021]​
עורך-דין-חוזים

לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!

Skip to content