ilan-Porat-logo
04-6344150

חוזה רכישת דירה

בין אם אתם קונים נכס חדש או נכס יד שנייה, רכישת דירה הינה תהליך מורכב, הכרוך בהשקעה כספית משמעותית, לכן חיוני להבין את התהליך ולדעת למה לצפות. חוזה רכישת דירה הינו הסכם מחייב בין הקונה למוכר המתווה את תנאי העסקה, לרבות המחיר, פריסת התשלומים וכל תנאי אחר הדרוש לצורך השלמת העסקה. הבנה ברורה של תנאי החוזה הינה קריטית למניעת מחלוקות ולהבטחת עסקה חלקה.

למה צריך עורך דין להסכם מכר דירה?

עורך דין בעל ידע וניסיון בתחום דיני מקרקעין יכול להועיל רבות לכל מי שמעוניין לרכוש דירה, שכן ניווט בהליכים המשפטיים המורכבים הכרוכים בכך יכול להוות אתגר. עורך הדין יכול לספק הסבר מקיף על ההיבטים המשפטיים של החוזה, תוך הקפדה על הגנה מלאה על זכויות הקונה. בנוסף, הם יכולים לסייע בתהליך המשא ומתן, לבחון היטב את החוזה ולוודא שכל המסמכים הנחוצים אכן קיימים ותקינים. לחוויית רכישת דירה חלקה ומוצלחת, פנו לעורכי הדין שלנו במשרד עורכי הדין אילן פורת ושות'. המומחיות והניסיון הרב שעורכי הדין שלנו צברו בתחום המקרקעין יבטיחו לכם עסקה חלקה ושקט נפשי, ויסייעו לכם בהתמודדות עם הדרישות המשפטיות המורכבות הכרוכות ברכישת דירה.

מתי הזמן הנכון לפנות לעורך דין בעת רכישת דירה?

עורך דין יכול לסייע לכם רבות בעת רכישת דירה, ועל כן עדיף לפנות לעורך דין בשלב מוקדם ככל בתהליך הרכישה. כך תוכלו לקבל הכוונה משפטית כבר מהשלב הראשוני, אשר יכולה לעזור לכם להימנע מכל בעיה אשר עלולה לצוץ בהמשך הדרך. עורך דין גם ייעץ לכם בנוגע לכל ההשלכות המשפטיות, ויוודא שאתם מודעים לכל התחייבות שאתם לוקחים על עצמכם. במידה וישנן בעיות עם הנכס, עורך הדין יכול לעזור לכם לנהל משא ומתן על מנת להגיע לפתרון. לאחר מכן, עורך הדין ינסח את חוזה רכישת דירה באופן שיבטיח שכל התנאים הנחוצים יכללו בו, על מנת להגן על זכויותיכם.

כיצד לזהות את היבטים הקרדינליים בחוזה רכישת דירה?

חוזה רכישת דירה הוא חלק קרדינלי בכל עסקת נדל"ן. לכן, חיוני להקנות את ההבנה לנקודות המרכזיות בו כדי לוודא את היתרונות המרביים ממנו:

 • אימות הזהות של המשתתפים בעסקה – חיוני לוודא באמצעות בדיקה יסודית שהאדם שאיתו אתם בפניו במהלך העסקה הוא הרשאי לבצע את המכירה ושהוא זכאי לחתום על חוזה מכר מקרקעין.
 • זכויות הצדדים המגיעות להם במסגרת הסכם המכר – קרדינלי לעיין ברישומים השונים הקשורים לדירה ולוודא שהמוכרים רשומים כבעלים. בנוסף, מומלץ לבדוק האם ישנם חובות או אי תוקפן של רישומים מסוימים הקשורים לנכס.
 • סקירה של מצב הדירה – חיוני לבדוק את המצב ההנדסי והתכנוני של הנכס, ולוודא האם הוא מגיע עם היתר בנייה תקף. על אף שניתן לבדוק את זאת באופן עצמאי, מומלץ להיעזר במומחה בבדיקות דירות על מנת לזהות בעיות או פגמים פוטנציאליים בבנייה.

יתרונות החברה

vectorpaint
Icon-letter
peoples

מעל 45 שנות ניסיון​

מוסמכים ליפוי כח מתמשך

תהליך קצר ומותאם אישית

משרדנו, מהוותיקים בישראל, ייצג אלפי לקוחות מרוצים מהמגזר הפרטי והמסחרי בצורה מקצועית וקשובה.

מוסמכים לבצע ייפוי כח מתמשך בכדי שתוכלו להבטיח כיצד יראה עתידכם.

נסיוננו הרב מאפשר לנו לפתור כל בעיה משפטית. אם פניתם אלינו, תהיו בטוחים שאתם בידיים בטוחות.

במה שונה חוזה רכישת דירה של דירות יד שנייה מהסכם מכר דירה של דירות חדשות? על מה כדאי לשים לב בעת עריכת החוזה?

הסכם מכר דירה של דירה יד שנייה שונה מזה של דירה חדשה בכמה מובנים, והבנת ההבדלים העיקריים הללו בחוזי הרכישה יכולה לעזור להבטיח עסקה חלקה ומוצלחת יותר.

בעת רכישת דירה יד שנייה, חשוב להיות מודעים לכל ההתחייבויות הקיימות לגבי הנכס. התחייבויות אלו עשויות לכלול משכנתאות, חובות ושעבודים. חשוב לפתור בעיות אלו ולסלק את כל ההתחייבויות לפני סיום העסקה, מכיוון שהן יכולות להשפיע על הבעלות והשימוש בנכס. בעת ניסוח חוזה רכישה של דירה יד שנייה חיוני לציין בבירור את האחריות, הן של הקונה והן של המוכר, בפתרון סוגיות אלו. בנוסף, על החוזה לציין את מצב הנכס ואת הזכויות והחובות של שני הצדדים.

כשמדובר על רכישה של דירה חדשה, חוזה רכישת דירה יתמקד בדרך כלל במועד ההשלמה של הבניה, שכן הנכס לא היה תפוס בעבר. החוזה יכלול גם תיאור מפורט של הנכס, כולל גודלו, מפרטיו ופירוט של כל השטחים המשותפים. חשוב להקפיד שהחוזה יפרט את כלל תנאי העסקה, לרבות מועדים, את המחיר ואופן פריסת התשלומים. כמו כן, הסכם מכר דירה יפרט את אחריותו של הקונה, כגון ביצוע תשלומים בזמן, ואת אחריותו של היזם, כגון אספקת מוצר מוגמר העומד במפרט המוסכם.

לא משנה אם אתם קונים דירה חדשה או דירה יד שנייה, חשוב לשים לב לתנאי החוזה, לרבות מועדי התשלומים, ערבויות ואחריות. עורך דין יכול לעזור לכם להבין את התנאים הללו, ויוודא שהכל תקין לפני שאתם חותמים על החוזה.

חוזה מכירת דירה עם משכנתא

אם אתם מממנים רכישת דירה באמצעות משכנתא, החוזה יהיה מורכב יותר, שכן ישנם שיקולים משפטיים נוספים שצריך לקחת בחשבון. עורך הדין שלכם יכול לייעץ ולעזור לכם להבין את התנאים וההגבלות של הסכם המשכנתא שלכם. בין היתר, גובה הריבית, אופן פריסת התשלומים וכל קנס בגין פירעון מוקדם. עורך הדין גם יוכל להבטיח שהמשכנתא נרשמה כהלכה על הנכס, על מנת להבטיח שהזכויות שלכם מוגנות.

מרכיבים קרדינליים בחוזה רכישת דירה

חוזה רכישת דירה הוא כלי משפטי המייצג התחייבות דו-צדדית במסגרת עסקת נדל"ן. בכדי לוודא את תקפותו המשפטית, דרושה הקפדה על מספר עקרונות:
 • הכתב המשפטי – חוזה מכר מקרקעין חייב להתבצע באמצעות מסמך כתוב, מאחר והסכם אורלי לא יחשב לתקפו משפטית.
 • הספיציפיות של ההסכם – חובה שחוזה הרכישה יפרט וידייק את כל התמדדות הצדדים, ההתחייבויות והסכמות השונות הנוגעות לנכס ולפרטי העסקה.
 • שמירה על סטנדרטים – על הסכם מכר דירה להיות ברור, הוגן ולהגביר את טובת הנאותו של הצדדים, ללא הסתרת מידע או פרטים אשר יכולים לפגוע באחד הצדדים.
 • הרשמה של הזכויות – לאחר החתימה על ההסכם, חייבת להתבצע הרשמה רשמית של הזכויות בלשכת רישום המקרקעין, כדי להבטיח את היסוד המשפטי לתוקפו.
עורך דין בתחום מכירת דירות יהיה לצידכם בכל שלב ההרשמה בלשכת רישום המקרקעין, כדי להבטיח כי ההעברת הזכויות בנכס תתבצע בצורה חוקית, בטוחה ובצורה הטובה ביותר.

עורך דין רכישת דירה - מדוע יש חשיבות לליווי משפטי?​

בעת רכישת דירה ישנה חשיבות מכרעת לליווי משפטי מקצועי, על מנת להבטיח ביצוע חלק ויעיל של העסקה. עורך דין מיומן יכול לספק מגוון שירותים בעלי ערך רב, לרבות עיון בחוזה כדי לוודא שהוא מחייב מבחינה משפטית ומגן על האינטרסים והזכויות שלכם. עורך דין יכול גם לספק ייעוץ לגבי כל ההשלכות המשפטיות או ההתחייבויות האפשריות, ולעזור לכם לקבל החלטות מושכלות לגבי הרכישה. בנוסף, עורך הדין יכול לסייע בפתרון בכל מקרה של מחלוקת או בעיה הנוגעת לנכס, ובסופו של דבר לחסוך לך זמן וכסף בטווח הארוך. ככלל, ליווי של עורך דין בכל שלבי תהליך רכישת הדירה ייתן לכם שקט נפשי ויבטיח שזכויותיכם מוגנות בכל שלב.

יסודות ההסכם בחוזה רכישת דירה

בכל חוזה רכישת דירה, ישנם רכיבים מרכזיים אשר יש להקפיד עליהם כאשר מחתימים על הסכם. אלה הם היסודות העיקריים בכל הסכם מכירה:

 • פרטי הדירה: החוזה אמור לציין בבירור את המצב הפיזי של הדירה, האם קיימים דפיקים או נזקים מסוימים, המיקום המדויק של הנכס, או אם ישנם הגבלות או שעבודים הקשורים לנכס.
 • אמירות והתחייבויות המשתתפים: בתוך חוזה מכר מקרקעין יש לפרט את ההתחייבויות בין הצדדים: המוכר יתחייב להעביר את הנכס חופשי ממעמסות ובמצב טוב, בעוד הרוכש מצהיר כי לו האמצעים לבצע את התשלום בהתאם ללוח הזמנים.
 • התמורה לנכס: הסכום המועבר במועדי התשלום וסוג התשלום מופרטים בסעיף התמורה. כמו כן, הביטחונות השונים על התשלומים יוסכמו בסעיף זה.
 • תשלומים נלווים: המחויבויות הכלכליות האחרות – כולל מיסים, אגרות לרשויות וכיו"ב – יופרטו באופן ברור. כך גם תשלומים נוספים כמו אלו לחברות השירותים השונות.
 • הפרת ההסכם: במקרה של חריגה מההסכם, ההוראות והסנקציות יופרטו בחוזה. הצד הפגוע בידי הפרה יהיה רשאי לפעול לפי ההוראות המפורטות בהסכם ולבקש את הזיכיון שמגיע לו.

תשלומים וחלוקת תשלומים ברכישה

פריסת התשלומים מהווה חלק מהותי בכל הסכם רכישת דירה. פריסת התשלומים תשתנה בהתאם לתנאי החוזה ולסוג המשכנתא המדוברת.  עורך דין מנוסה יכול להעניק סיוע רב ערך על ידי כך שיסביר את התנאים וההגבלות של פריסת התשלומים, יבטיח שהם הוגנים כלפיכם ויוודאו שהכל תקין לפני שאתם חותמים על החוזה.

כרוכשים, הכרחי שתבינו לעומק את תנאי פריסת התשלומים ותוודאו שיש לכם את הכספים הדרושים זמינים כאשר מגיע מועד התשלום. אי תשלום במועד עלול להביא להשלכות כספיות חמורות ואולי אף לסכן את השלמת העסקה. עורך הדין שלכם יכול לספק לכם הדרכה ותמיכה על מנת להבטיח שאתם מודעים להתחייבויות הפיננסיות שלכם, ושיש לכם את המשאבים הדרושים כדי למלא אותן.

איך עורך דין יכול לעזור לי בתהליך קנייה ומכירה של דירה​

עורך דין יכול להעניק לכם ליווי משפטי לאורך כל תהליך הקנייה והמכירה של דירה, לרבות:
 • עיון בהסכם הרכישה וייעוץ לגבי התנאים וההגבלות.
 • עריכת הסכם הרכישה וניהול המשא ומתן לגבי סעיפי ההסכם.
 • ביצוע בדיקת נאותות בנוגע לנכס ובירור המצב המשפטי, לרבות הבטחת בעלות והשעבודים על הנכס.
 • ייצוג האינטרסים שלך בכל מחלוקת או נושא משפטי שעלול להתעורר במהלך התהליך וניהול הרכישה או המכירה.
 • סיוע בהעברת הבעלות בסיום העסקה באופן שמבטיח את זכויותיך בנכס.
ככלל, ליווי צמוד של עורך דין בתהליך קנייה ומכירה של דירה יבטיח הגנה על הזכויות והאינטרסים שלכם. בין אם אתה הקונים או המוכרים, עורך דין לצידכם ייתן לכם שקט נפשי ויהפוך את התהליך לחלק יותר ופחות מלחיץ. עם ליווי של משרד עורכי דין אילן פורת ושות' אתם יכולים להיות רגועים, ולדעת שאתם בידיים טובות ושהאינטרסים שלכם יהיו מוגנים. צרו איתנו קשר עוד היום כדי ללמוד כיצד נוכל לעזור לכם ברכישת הדירה שלכם.
כדאי בהחלט להיעזר בשירותיו של עורך דין לצורך עריכת חוזה מכר דירה יד שנייה. עורך דין יכול לספק הכוונה משפטית חשובה, לייצג את האינטרסים שלכם בכל מחלוקת משפטית ולוודא שהזכויות שלכם מוגנות. הוא יכול לסייע בניהול משא ומתן על שינויים בהסכם וכן לסייע בהעברת הבעלות על הדירה. כל אלה יהפכו את העסקה לחלקה ובטוחה יותר עבורכם.
לא, לחוזה מכר יד שניה שנערך בעל פה אין כל תוקף משפטי. על מנת שחוזה יהיה מחייב מבחינה משפטית, עליו להיערך בכתב ולכלול תנאים מסויימים. עריכת חוזה בכתב גם מבטיחה שהזכויות של שני הצדדים מוגנות וניתנות לאכיפה.
היכולת לבטל חוזה רכישת דירה תהיה תלויה בתנאים המפורטים בחוזה, ועל כן חשוב לדאוג לנסח אותן באופן ששומר עליכם. עורך דין יכול לסייע במשא ומתן ולוודא שכל הוראות הביטול יהיו תואמות את האינטרסים שלכם.
עלות שכר טרחת עורך דין לעריכת הסכם רכישת דירה תשתנה בהתאם למורכבות העסקה ובהתאם לזמן הנדרש מעורך הדין לצורך השירותים אותם הוא מספק במהלכה. שירותים אלה יכולים לכלול מגוון תחומים, החל מניהול משא ומתן, עריכת ההסכם, בדיקות שונות שצריך לבצע וכלה בביצוע העברת הזכויות על הדירה. במשרד עורכי דין אילן פורת ושות' אנו מעניקים ללקוחותינו את התמיכה המשפטית הדרושה להם במחיר משתלם. צרו קשר עוד היום כדי ללמוד עוד על השירותים שלנו ולקבל הצעת מחיר מותאמת אישית.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

שירותים

יואב רוקח
יואב רוקח
Read More
תודה רבה על עזרתך בעריכת חוזה מכר דירה. אילן איש מקצוע מצוין.
שמעון אשר
שמעון אשר
Read More
פניתי לקבלת שירות במכירת דירה, המשרד ערך עבורי את החוזה ואני מרוצה מאוד!
Tomer Asif
Tomer Asif
Read More
תודה על העזרה במכירת הדירה. המשרד של אילן נותן שירות ברמה גבוהה, איכותי מאוד.
Previous
Next
יפויי כח מתמשך מדריך [מעודכן 2021]​
עורך-דין-חוזים

לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!

Skip to content