ilan-Porat-logo
04-6344150

עורך דין צוואות וירושות

צוואה קובעת מה ייעשה ברכושו של אדם לאחר פטירתו, והיא מסמך משפטי חשוב ורלוונטי לכל אדם ובכל גיל. על מנת לוודא שרצונו של אדם אכן יכובד לאחר פטירתו, חשוב להקפיד לערוך את הצוואה בהתאם לכל הכללים המשפטיים ולוודא שהיא תקפה. צוות עורכי הדין במשרד עורכי דין אילן פורת ושות', מנוסה ובקיא במורכבות של צוואות וירושות, ומחוייב לספק פתרונות המותאמים אישית לצרכים הייחודיים של כל אחד מלקוחותינו. אנו מבינים את החשיבות שבתכנון לעתיד ורואים בהגנה על הנכסים שלך חשיבות עליונה.

צוואה ערוכה היטב יכולה להבטיח את חלוקת נכסיכם בהתאם לרצונכם, למזער את הסיכון למחלוקות בין היורשים ולספק שקט נפשי בידיעה שיקיריכם יטופלו בעתיד. בין אם אתה זקוק לסיוע בעריכת צוואה, פתרון סכסוכי ירושה או הגנה על הנכסים שלך מפני אתגרים פוטנציאליים, אל תהססו לפנות אלינו לייעוץ חינם. עורכי הדין המומחים שלנו כאן כדי לספק שירותים משפטיים מקיפים ולסייע לכם בכל שלב בתהליך.

באילו מקרים כדאי לפנות לעורך דין צוואה וירושה?

ככלל, חוק הירושה קובע את ברירת המחדל לגבי אופן חלוקת הירושה של אדם שלא הותיר אחריו צוואה. בכל מקרה שבו אדם מעוניין לסטות מההסדר הקבוע בחוק או כאשר ישנם מצבים שעלולים להביא למלחמות ירושה, על אותו אדם לערוך צוואה בה יבהיר מה הוא מבקש שייעשה ברכושו לאחר לכתו.

צוואה שנערכה על ידי עורך דין לענייני צוואות וירושות, באופן מקצועי ונכון תגן על האינטרסים שלך, ותבטיח כי גם במקרה של ערעור על הצוואה ומלחמות ירושה לאחר פטירתך, רכושך יחולק על פי רצונך.

אך במקרים מסוימים, עריכת הצוואה בסיוע עורך דין לדיני צוואות וירושות חשובה במיוחד:

חלוקה מדוייקת של הנכסים

החוק קובע מהו רק מהו החלק ברכוש שיירש כל אחד מהיורשים החוקיים. לפיכך, בהיעדר צוואה שנערכה על ידי עורך דין ירושות וצוואות ואשר מגדירה בדיוק אלו נכסים יקבל כל יורש, כל אחד מהיורשים יקבל חלק יחסי בכל אחד מהנכסים שהיו למוריש, והדבר ייצור שותפות כפויה בין היורשים בכל הנכסים.

כך למשל, במקרה שבו הנפטר הותיר אחריו מספר דירות. על מנת שניתן יהיה לממש את הנכס, יהיה צורך לפעול בהסכמה של כל היורשים או להגיש תביעה לפירוק שיתוף בבית משפט לענייני משפחה.

לחילופין, יוכל אחד מהיורשים לרכוש את חלקם של האחרים בנכס, אך הדבר עלול לגרור תשלום מיסוי מקרקעין וטיפול משפטי של עורך דין. עריכת צוואה ובה חלוקה מפורשת ומדוייקת תמנע מצבים כאלה.

הדרה של אנשים מסויימים מהצוואה

בכל מקרה שבו אדם מעוניין לסלק מהעיזבון את אחד מהיורשים החוקיים, באופן מלא או חלקי, ומכל סיבה שהיא, עליו לערוך צוואה כדין אצל עורך דין ירושות וצוואות. אחרת, על פי חוק הירושה, העיזבון יתחלק בין היורשים החוקיים.

כך למשל, אדם שמערכת היחסים עם בן/בת הזוג עלו על שרטון, אך מסיבות כלשהן הם לא התגרשו בפועל. במקרה של פטירה, על פי חוק הירושה, בן הזוג יהיה זכאי למחצית מרכוש הנפטר. על מנת לוודא שהכסף יגיעו לילדיו, על אותו אדם לערוך צוואה ולהבהיר שברצונו שרכושו יתחלק אך ורק בין ילדיו.

הורשה של הרכוש לאנשים/גופים ספציפיים

אדם יכול לבחור להוריש את את רכושו, באופן מלא או חלקי, למי שאינו יורשו החוקי. במקרה כזה, הוא חייב לפנות לעורך דין לדיני צוואות וירושות אשר יערוך צוואה כדין אשר תבטיח את קיום רצונו.

כך למשל, אדם אשר מעדיף שחלק מרכושו יעבור לאדם שיקר לו, שאינו בן משפחתו, ואשר הוא מעוניין לדאוג לו לאחר לכתו מן העולם.

ידועים בציבור, זוגות בהליכי פירוד, וזוגות בהליכי גירושין

אנשים אשר נמצאים בתהליך של גירושין או פרידה, לרוב לא ירצו להוריש את רכושם לבן זוגם. בחלק מהמקרים ההליכים נמשכים זמן רב ולאותו אדם כבר יש בן/בת זוג חדש/ה. יחד עם זאת, חשוב להבין שבהיעדר צוואה וכל זמן שהליכי הגירושין טרם הסתיימו, בני הזוג עדיין נשואים כחוק ובן הזוג המנוכר יירש מחצית מנכסי בן הזוג שנפטר. על מנת לוודא שרכושו יגיע אך ורק למי שהוא מעוניין בכך, על אותו אדם לערוך צוואה כדין אצל עורך דין לדיני צוואות וירושות.

גם במקרה של ידועים בציבור עלולים להיווצר סכסוכים משפטיים מורכבים, בשל ערעור על מעמדם וכפועל יוצא מכך על זכויותיהם בעיזבון לאחר פטירתו של בן הזוג. חשוב להבין שאמנם לידוע בציבור יש זכויות, אך מדובר בסטטוס שיש צורך להוכיח אותו משפטית ובנסיבות מסויימות הדבר עשוי להיות מורכב. עריכת צוואה כדין בסיוע יכולה לוודא את קיום רצונו של המנוח, להבטיח את זכויותיו של הידוע בציבור ולחסוך ממנו סכסוכים משפטיים לאחר הפטירה.

עריכת צוואה במצב של היעדר יורשים

במקרים שבהם למנוח לא היו יורשים חוקיים במועד הפטירה (קרובי משפחה מדרגה ראשונה), אזי על פי חוק, מדינת ישראל תירש את כל רכושו.

על מנת שאותו אדם יוכל להחליט מה ייעשה ברכושו, עליו לערוך צוואה אצל עורך דין לענייני צוואות וירושות.
לדוגמא, הוא יוכל לבחור להוריש את כספו לאדם קרוב אליו שאינו בן משפחתו או לבחור להוריש את כספו למטרה הקרובה לליבו, כגון ארגוני צדקה.

בולטים עם יתרונות:

vectorpaint
Icon-letter
peoples-icon

45 שנות ניסיון

התאמת אישית של הצוואה לרצונות המוריש

ליווי אישי

עם למעלה מ-45 שנות ניסיון בדיני צוואות וירושה, למשרד אילן פורת ושות' רקורד מוכח של מומחיות והצלחה בסיוע ללקוחות.

אנו מקפידים להתאים את הצוואה לרצונותיו הספציפיים של המוריש, תוך התחשבות בנסיבותיו הייחודיות, בדינמיקה המשפחתית ובנכסי העיזבון לצורך תכנון ירושה מקיף ומותאם אישית.

הצוות שלנו מעניק ליווי ותמיכה בהתאמה אישית לאורך כל התהליך של עריכת צוואות, ופתרון סכסוכי ירושה, תוך גישה אישית רגישה וקשובה לצרכי לקוחותינו.

vectorpaint

45 שנות ניסיון

עם למעלה מ-45 שנות ניסיון בדיני צוואות וירושה, למשרד אילן פורת ושות' רקורד מוכח של מומחיות והצלחה בסיוע ללקוחות.

Icon-letter

התאמת אישית של הצוואה לרצונות המוריש

אנו מקפידים להתאים את הצוואה לרצונותיו הספציפיים של המוריש, תוך התחשבות בנסיבותיו הייחודיות, בדינמיקה המשפחתית ובנכסי העיזבון לצורך תכנון ירושה מקיף ומותאם אישית.

peoples-icon

ליווי אישי

הצוות שלנו מעניק ליווי ותמיכה בהתאמה אישית לאורך כל התהליך של עריכת צוואות, ופתרון סכסוכי ירושה, תוך גישה אישית רגישה וקשובה לצרכי לקוחותינו.

אילו סוגי צוואות קיימים?

צוואה שנכתבה בכתב יד

מסמך החתום על ידי המצווה אשר נכתב בכתב יד, אשר מורה מה ייעשה ברכושו של אותו אדם לאחר פטירתו וכולל את התאריך בו נערך ונחתם יהווה צוואה חוקית.

צוואה מסוג זה אינה מומלצת שכן ללא מעורבות עורך דין היא עלולה להכיל שגיאות אשר יביאו לפסילת הצוואה לאחר מותו של המצווה, ולכך שרכושו יחולק באופן שונה מזה שהתכוון לו.

צוואה בעדים

זוהי צוואה שנערכה בכתב, והיא כוללת את חתימת המוריש ואת התאריך בו נערכה, ובסופה חתימותיהם של שני עדים כשירים לצוואה.
צוואה מסוג זה נערכת על ידי עורך דין לענייני צוואות וירושות והיא הצוואה הנפוצה ביותר.

צוואה בכתב שנערכה על ידי עורך דין מנוסה ומקצועי ובפני שני עדים כשירים, תוכל להעניק למצווה וודאות גבוהה שלאחר פטירתו רכושו יחולק בהתאם לרצונו.

צוואה בפני רשות

במסגרת צוואה זו, המצווה מגדיר את צוואתו בעל פה בפני שופט, רשם או נוטריון, ונערך לגביה פרוטוקול בכתב. הגורם המוסמך בפניו נערכה הצוואה מאשר כי היא נערכה בפניו.

צוואה מסוג זה לרוב נחתמת בפני נוטריון, והיא צוואה מומלצת ובעלת משנה תוקף משפטי.

צוואת ‘שכיב מרע’ (צוואה בעל פה)

במקרה בו אדם חש כי הוא על ערש דווי, בנסיבות המצדיקות זאת, ומבקש לצוות באופן מיידי מה ייעשה בנכסיו, הוא יכול לעשות זאת בעל פה בפני שני עדים. אותם עדים צריכים לערוך זכרון דברים בכתב מיד לאחר מכן ולהפקיד אותו אצל הרשם לענייני ירושה. צוואה כזאת נחשבת לצוואה חוקית, אך היא מתבטלת מאליה בתוך חודש ימים במידה שהמצווה נותר בחיים.

עריכת צוואה הדדית (בני זוג)

ככלל, צוואה היא דבר אישי ויש להקפיד ולמנוע מצב שבו בעלי אינטרסים מתערבים בעריכת הצוואה. יחד עם זאת, המחוקק הכיר בסיטואציה הייחודית שבה לשני בני הזוג יש אינטרס לעריכת צוואה מקבילה על ידי בן הזוג.

צוואה מסוג זה מבטיחה שלא יווצר מצב שבו אדם מוריש את כל רכושו לבן זוגו במטרה שזו יוריש את הרכוש לילדים המשותפים בבוא העת, ולאחר פטירתו בן הזוג משנה את צוואתו ומוריש את רכושו באופן שונה מזה שעליו סוכם.

צוואה מסוג זה נקראת צוואה הדדית והיא מבטיחה לשני הצדדים שבן הזוג לא יוכל לבצע שינויים חד צדדיים בעתיד, אלא רק בכפוף להוראות החוק.

מה עליך לדעת לפני כתיבת צוואה?

צוואה הינה מסמך משפטי ועליו להיערך בהתאם לכללים מוגדרים על מנת שתהיה תקפה ותעמוד במבחן בית משפט. לפני עריכת הצוואה על המצווה לעשות מעין "רשימת מלאי" של כל הנכסים שיש לו על מנת לוודא שכולם נכללים במסגרת הצוואה ולחשוב היטב כיצד הוא מעוניין לחלק את נכסיו. חשוב לוודא שהצוואה מעודכנת כל העת ובמקרה שחלף זמן רב ממועד עריכת הצוואה במהלכו נוספו נכסים או לחילופין חלקם כבר אינו בחזקתו של המוריש חשוב לעדכן זאת בצוואה. חשוב לדעת כי בישראל לא קיימת אפשרות לתיקון צוואה, ובמקרה של רצון בשינוי צוואה קיימת על המצווה לבטל את הצוואה הקיימת ולערוך צוואה חדשה.

מכיוון שכל התחום של צוואות וירושות אינו פשוט כלל, חשוב להתייעץ עם עורך דין צוואות וירושות בכל הנוגע לעריכת הצוואה.

כיצד לערוך צוואה. על מה חשוב לשים לב בעת עריכת צוואה

ככלל, צוואה צריכה לכלול את פרטי המצווה, ופרטי היורשים, להגדיר מהו הרכוש הנכלל במסגרת העזבון ובאיזה אופן יחולק הרכוש בין היורשים. הצוואה צריכה להיות מאוד ברורה ומפורשת בנוגע לאופן חלוקת העזבון והתנאים שהמצווה ביקש להתנות. קיימת חשיבות רבה לאופן הניסוח של הצוואה ולהוראות הכלולות בה, וכל טעות בעריכתה עשויה להביא לערעור על הצוואה ולעיתים אף לפסילתה.

סכסוכי ירושה

למרבה הצער, סכסוכי ירושה מתרחשים לעיתים קרובות למדי ומביאים לנסיונות לערער על צוואות. גורמים רבים יכולים להביא לסכסוכי ירושה בין אחים. בין היתר:

 • חלוקה לא שוויונית של הרכוש
 • אח שחש שהוא זכאי לחלק גדול יותר ברכוש מכיוון שלתחושתו דאג יותר להוריו בחייהם
 • טענות להשתלטות על הירושה, במקרים שבהם אחד האחים העביר אליו נכסים עוד בתקופת חייו של המנוח.

אילו טיעונים ניתן לטעון במסגרת התנגדות לצוואה?

ישנם שלושה טיעונים אותם ניתן לטעון במסגרת התנגדות לצוואה:

העדר כשרות לערוך צוואה

העילה הנפוצה להתנגדות לצוואה הינה היעדר כשרות של המוריש. כאשר טענה כזאת מועלית, על בית המשפט לבחון האם במועד הספציפי של עריכת הצוואה, המצווה עמד בתנאי הכשירות, ובמידה שנקבע שכן הצוואה עדיין תהיה בתוקף.

כשירות המצווה נבחנת על פי הפרמטרים הבאים: מודעות המצווה לעצם עריכת הצוואה, הבנתו של המצווה לגבי היקף רכושו ולגבי זהות היורשים, והבנתו של המצווה בנוגע להשלכות של עריכת הצוואה על היורשים.

על הטוען לחוסר כשירות להראות בסיס ראייתי המוכיח שהמצווה לא היה כשיר לערוך את הצוואה, לרבות חוות דעת רפואית המעידה על מצבו של המוריש בעת עריכת הצוואה.

השפעה בלתי הוגנת

צוואה תיפסל לפי עילה זאת אם ניתן יהיה להוכיח שאחד מהנהנים מהצוואה הפעיל לחץ על המצווה באופן ששולל את האפשרות שהצוואה אכן משקפת את רצונו של המוריש.

במקרים שבהם מועלית טענה להשפעה בלתי הוגנת, בית המשפט יבחן את טיב מערכת היחסים בין המצווה לנהנה. במקרים שבהם היו יחסי תלות חריגים, באופן שבו המצווה היה תלוי באופן מוחלט בנהנה ומבודד מאנשים אחרים, בית המשפט יכול לפסול את הצוואה.

מעורבות נהנה מן הצוואה בעריכתה

על פי עילה זאת, אדם אינו יכול לקחת חלק כלשהו בעריכת צוואה שהוא נהנה ממנה. המטרה היא למנוע מצב שבו יופעל לחץ על המצווה אשר יביא לכך שהצוואה לא תשקף את כוונתו האמיתית.

נהנה לצוואה אינו יכול להיות עד לצוואה ואינו יכול להיות נוכח בעת עריכת הצוואה וחתימתה, הוא אינו יכול לשוחח עם המצווה בנוגע לתוכן הצוואה טרם חתימתה ואינו יכול לקחת חלק בעריכת וניסוח הצוואה.

עריכת צוואה אצל עורך דין לענייני ירושות וצוואות תבטיח שהיא תיערך כדין ותצמצם משמעותית את היכולת לערער עליה לאחר מועד הפטירה.

מתי צוואה פסולה?

פסילה של צוואה תהיה אפשרית רק בהתקיים אחת או יותר מעילות הפסילה שנקבעו בחוק. על מנת למנוע מצב שבו ניתן יהיה להתנגד לצוואה, חשוב לערוך את הצוואה אך ורק בסיוע של עורך דין לענייני ירושות וצוואות, אשר יערוך את הצוואה באופן יסודי ומקצועי.

הגנת צוואה - כיצד להגן על עצמך מפני התנגדות לצוואה

בעת עריכת צוואתו, המוריש יכול לנקוט במספר פעולות אשר יפחיתו את הסיכויים להגשת התנגדות לקיום צוואתם ואת הסיכוי לזכייה במקרה שתוגש התנגדות כזאת.

פעולות אלה כוללות, בין היתר, הוראות אשר קובעות כי מי שיגיש התנגדות לקיום הצוואה יאבד את זכותו על פי הצוואה.

פעולות נוספות כוללות יצירה של ראיות המחזקות את אמיתות הצוואה, כגון יצירה של חוות דעת רפואית במועד עריכת הצוואה אשר מבהירה מעבר לכל ספק את כשירותו של המצווה ואת העובדה שהצוואה נערכה מרצונו ומתוך הבנה מלאה, ושוללת קיומו של מצב העשוי לפגום בצוואה. אפשרות נוספת היא הסרטה של הצוואה, כך שיהיה הרבה יותר קשה לערער על אמיתותה. על מנת לדאוג שהצוואה תהיה כמה שיותר מוגנת מפני אפשרות להתנגדות, חשוב להסתייע בעורך דין ירושות וצוואות מנוסה ובעל ניסיון.

בלוק שאלות ותשובות:

העלות של עורך דין צוואות וירושות תלויה במספר גורמים ובהם המורכבות של הצוואה המסויימת. ככלל, מחיר עריכת צוואה רגילה וללא מורכבויות מיוחדות לרוב ינוע בין 1,200-1,500 ש"ח. ככל שהצוואה מורכבת יותר, מצריכה הוראות מורכבות וייחודיות וכוללת רכוש רב יותר, העלות תהיה גבוהה יותר ועשויה להגיע אף ל 3000-4000 ש"ח. חשוב להבהיר שהעלויות הללו מתגמדות לעומת המשמעות של עריכת צוואה תקינה וההשלכות האפשריות על היורשים.
 • באמצעות עריכת צוואה בכתב
  באמצעות עריכת צוואה בכתב מול עדים
 • באמצעות עריכת צוואה בפני בר רשות
 • באמצעות עריכת צוואה בעל פה
 • בהתקיים תנאים של "שכיב מרע"
ניתן להתנגד בצוואה אך ורק באמצעות אחת משלושת העילות המנויות בחוק, והדבר מותנה בהוכחת אותה עילה על ידי מי שטוען להתקיימותה:
 • היעדר כשרות של המצווה לערוך צוואה
 • השפעה בלתי הוגנת על המצווה
 • מעורבות נהנה מן הצוואה בעריכתה

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

שירותים

מיכאל ש
מיכאל ש
Read More
אני ממליץ בחום על המשרד של אילן לכל מי שזקוק לעורך דין צוואות וירושות. הם מומחים בדיני ירושה ונתנו לי שירות יוצא דופן בעריכת הצוואה שלי
מיכל ג
מיכל ג
Read More
הייתי מעורבת בסכסוך ירושה מורכב, ומשרד עו"ד אילן פורת סיפק לי ייצוג משפטי מצויין. אני אסירת תודה להם על המומחיות בטיפול בסכסוכי ירושה וממליצה בחום על השירותים שלהם
מיכל ג
מיכל ג
Read More
הייתי מעורבת בסכסוך ירושה מורכב, ומשרד עו"ד אילן פורת סיפק לי ייצוג משפטי מצויין. אני אסירת תודה להם על המומחיות בטיפול בסכסוכי ירושה וממליצה בחום על השירותים שלהם
לאה.ש
לאה.ש
Read More
משרד עורכי דין אילן פורת עזר לי בתכנון עיזבון ועריכת צוואה ברגישות רבה ובאופן מותאם למצב המשפחתי הייחודי שלי. הערכתי מאוד את הליווי האישי, ההבנה בדיני צוואות וירושות וההקפדה על הפרטים הקטנים ואני ממליצה עליהם מאוד!
יפויי כח מתמשך מדריך [מעודכן 2021]​
עורך-דין-חוזים

לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!

Skip to content